Mianem ciążą określa się stan, w którym znajduje się kobieta od momentu połączenia się żeńskiej komórki rozrodczej – jajeczka z męską komórką rozrodczą – plemnikiem i zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w macicy. Ciąża u kobiety trwa dziewięć miesięcy i jest dzielona na trzy trymestry. Prawidłowa, książkowa ciąża trwa od trzydziestu ośmiu do czterdziestu dwóch tygodni, czyli około dwustu osiemdziesięciu dni.

Więcej o rozwoju dziecka w życiu płodowym przeczytaj tutaj:

Co to jest ciąża – moment poczęcia?!?

W przypadku człowieka trudno jest jednoznacznie stwierdzić moment zapłodnienia, który uznajemy za początek ciąży. Dlatego umownie przyjmuje się za początek ciąży pierwszy dzień ostatniej miesiączki u kobiety. Nie wszystkie kobiety pamiętają ani dzień, w którym doszło do zapłodnienia, ani datę ostatniej miesiączki.

Wówczas wiek płodu można określić na podstawie dokładnych badań ultrasonograficznych (czyli popularne badanie USG, a nawet nowość na rynku diagnostyki obrazowej – USG 4D). Przyjmuje się podział ciąży na trymestry (trzy okresy po około trzy miesiące). Bądź na okres zarodkowy i płodowy, częściej jednak występuje ten pierwszy.

Co to jest ciąża – objawy ciąży

Na początku ciąży, zanim pojawią się objawy, kobiecie trudno jest odczuć zmiany w organizmie, mimo że pierwszy trymestr jest dla organizmu wręcz rewolucyjny. Dopiero, kiedy pojawiają się uciążliwe objawy, wiele z kobiet sięga po testy ciążowe bądź idzie do lekarza i dowiaduje się, że jest w ciąży.

Objawami są między innymi:

  • poranne nudności,
  • wahania nastroju,
  • zmiany tolerancji smaku i zapachu,
  • zawroty głowy i możliwe omdlenia,
  • częste oddawanie moczu,
  • zaparcia,
  • zgaga.

Nie zawsze następuje wstrzymanie miesiączki od razu, choć wiele osób uznaje ten objaw za decydujący – przez to wiele kobiet może być już w ciąży, choć nadal mieć miesiączkę. Przyrost masy ciała czy zwiększenie obwodu brzucha nie musi oznaczać zajścia w ciążę, choć nie wyklucza tego.

Co to jest ciąża – jak działa test ciążowy?

Najczęściej kobiety, które podejrzewają ciążę, sięgają po ogólnodostępne testy ciążowe. Można je kupić w aptekach, drogeriach a nawet na większych stacjach benzynowych czy w marketach. Opierają się one na oznaczaniu gonadotropiny osmówkowej, która jest wytwarzany przez organizm przy zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja w macicy. W przypadku wątpliwości, zawsze warto udać się do lekarza ginekologa, aby przeprowadził badania i wykluczył lub potwierdził ciąże. Ważne jest to zwłaszcza, jeśli jest to pierwsza ciąża i kobieta jeszcze nie zna reakcji swojego organizmu, a także często się ich obawia.

Pierwsza wizyta u ginekologa często wywołuje strach, zwłaszcza u młodych kobiet, ale nie ma ku temu żadnych podstaw. Lekarz opowie wszystko o ciąży i przygotuje do tego najpiękniejszego okresu w życiu kobiety.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? przeczytaj tutaj