Rozwój płodowy – trzeci trymestr
Trzeci trymestr dla kobiet w ciąży oraz ich dzieci jest okresem przygotowania do wielkiego finału – narodzin maleństwa. Dziecko zaczyna już przybierać znacząco na wadze, gromadzi tłuszcz i układa się do porodu. Mama szybciej będzie odczuwała zmęczenie, stąd należy zadbać o komfort i odpowiednią ilość odpoczynku, ale również nie rezygnować z delikatnej aktywności fizycznej, np. spacerów na świeżym powietrzu (oczywiście, jeśli lekarz jej nie ograniczy ze względu na dobro ciąży). To już ostatni dzwonek, by przygotować dziecku pokój i wyprawkę, szkoła rodzenia też będzie dobrym pomysłem.
Dwudziesty siódmy tydzień
Dziecko otworzyło oczy i stało się wrażliwe na bodźce świetlne. Słyszy też bicie serca swojej mamy oraz przytłumione, ale coraz wyraźniejsze dźwięki z zewnątrz. Dziecko jeszcze nie waży kilograma, ale jego wielkość sprawia, że brzuch jest już dość duży, przez co przyszła mama może mieć problemy z podstawowymi czynnościami np. schylaniem się. Kobieta powinna ograniczać noszenie ciężarów i dbać o odpoczynek dla coraz bardziej obciążonych pleców.
Dwudziesty ósmy tydzień
Maluch rozpoznaje nie tylko głos mamy, ale również jego ton i reaguje na emocje z nim związane. Nie pojawiają się już nowe komórki nerwowe, ale te, które są, rozwijają się i specjalizują. Dziecko już coraz bardziej przypomina niemowlę po narodzinach, ponieważ kończy się kształtowanie układu kostnego i stawów.
Rozwój płodowy – trzeci trymestr – Dwudziesty dziewiąty tydzień
Pod skórą dziecka pojawia się cienka warstwa białego tłuszczu – dzięki nim skóra się wygładza i nabiera kolorytu, zbliżonego do normalnego koloru skóry. Wykształcił się zmysł węchu i odczuwania temperatury. Zaczyna się magazynowanie tłuszczu, który uchroni maleństwo po porodzie przed utratą ciepłoty ciała.
Trzydziesty tydzień
Zaczyna się końcowa faza przygotowania do porodu. Coraz częściej mama odwiedza ginekologa, pojawia się instynkt wicia gniazda i przypływ energii. Nogi wciąż puchną, dlatego trzeba dbać o ich odpoczynek oraz używać łagodzących maści i żeli chłodzących. Dziecko już nie ma miejsca na gwałtowne ruchy, ale za to rusza się niemal cały czas. Zaczyna się układać do porodu, czyli główką w dół. Waży już ponad tysiąc trzysta gramów, a jego skóra już nie jest przezroczysta. Płuca dojrzewają i przygotowują się do przejęcia funkcji oddechowych. Należy pamiętać o obowiązkowym badaniu USG pomiędzy 30-32 tygodniem ciąży.
Trzydziesty pierwszy tydzień
Dziecko przybiera na wadze ekspresowo – zbiera wciąż tłuszcz. Rosną mu już paznokcie. Razem z dzieckiem rośnie też pępowina, w tym okresie jej średnica wynosi prawie centymetr. Maluch wciąż pije płyn owodniowy, który pomaga mu stymulować jego układ pokarmowy, jest dla niego po prostu smaczny i dodatkowo pełni funkcję odstresowującą.
Rozwój płodowy – trzeci trymestr – Trzydziesty drugi tydzień
Maleństwo przejmuje od swojej mamy przeciwciała, które pomogą mu zbudować swój układ odpornościowy. Jest wrażliwe na dotyk i jeśli coś się znajdzie na brzuchu, poczuje ten ciężar i najpewniej wyrazi swoje niezadowolenie z ucisku. Dziecko waży już tysiąc siedemset gramów, a jego długość wynosi około czterdziestu sześciu centymetrów. Macica bardzo naciska na pęcherz, przez co przyszła mama często odwiedza toaletę.
Rozwój płodowy – trzeci trymestr – Trzydziesty trzeci tydzień
Warstwa tłuszczu pod skórą dziecka sprawia, że maluch staje się gładki i pulchny. Potrafi ważyć nawet dwa kilogramy. Jego serce bije swoim rytmem. Maluch nie tylko rozpoznaje głos i bicie serca mamy, ale kojarzy już proste melodie i potrafi na nie reagować. Przyszłe mamy mogą odczuwać zgagę w związku z uciskiem macicy na żołądek, ale odpowiednia dieta pomoże zniwelować ten problem (między innymi picie dużej ilości wody, małe i częste porcje jedzenia, unikanie posiłków przed snem).
Trzydziesty czwarty tydzień
Ciało dziecka jest już prawie w pełni ukształtowane, rozwija się wciąż jego waga i magazynowanie tłuszczu. Waży już prawie dwa tysiące trzysta gramów i mierzy ponad czterdzieści cztery centymetry. Jego oczy są aktywne podczas aktywności dziecka, natomiast kiedy dziecko zasypia, zamyka je. Wciąż ćwiczy oddychanie, choć na razie to tylko ruchy przepony i płuc. Znikają włoski (meszek), a ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa.
Trzydziesty piąty tydzień
Gdyby teraz maluch postanowił się narodzić, to nie będzie miał problemów z poradzeniem sobie w świecie zewnętrznym bez pomocy dodatkowych urządzeń – wczesny poród w tym okresie nie będzie ryzykowny. Przyszła mama otrzymuje od swojego maleństwa coraz więcej moczu, nawet pół litra dziennie. Dziecko potrafi już śnić, choć na razie są to dotychczasowe doświadczenia, na przykład dźwięki czy ruchy.
Rozwój płodowy – trzeci trymestr – Trzydziesty szósty tydzień
Macica jest prawie tysiąc razy większa, niż na początku ciąży. Wypełnia praktycznie cały brzuch i schodzi już w dół, by przygotować się do porodu. Dzięki temu przyszła mama może swobodniej oddychać. Dziecko ma rozwinięty już w pełni kościec, chociaż kości czaszki wciąż pozostają elastyczne po to, by móc swobodnie przejść przez spojenie łonowe podczas porodu. Maź płodowa znika z powierzchni ciała razem z meszkiem, a w jelitach malucha magazynuje się smółka, którą wydali po porodzie.
Trzydziesty siódmy tydzień
Poród może odbyć się już właściwie w każdym czasie. W przypadku ciąż mnogiej porody odbywają się szybciej, bo maluchy są już w stanie przeżyć na zewnątrz brzucha mamy. Dziecko waży mniej niż trzy kilogramy i mierzy pięćdziesiąt centymetrów. Jego płuca są już przygotowane do samodzielnej pracy i gotowe na rozpoczęcie jej w każdej chwili.
Trzydziesty ósmy tydzień
To okres oczekiwania na poród – tylko pięć procent dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Dziecko potrafi już wyrażać swoje potrzeby przyszłej mamie, a ta intuicyjnie potrafi na nie zareagować. Powinna zadbać o odpoczynek i być gotową na udanie się do szpitala w każdej chwili.
Trzydziesty dziewiąty tydzień
Poród może nastąpić w każdym momencie. Poprzedza go odejście tak zwanego czopa śluzowego, czyli wydzieliny, która zamykała szyjkę macicy. Jeśli jest biały lub bezbarwny, oznacza to, że poród przyjdzie w ciągu kilku dni. Jeśli w nim znajduje się krew, to oznacza, że należy udać się do szpitala. Dziecko też oczekuje na poród – jest mu już ciasno, a dodatkowo odczuwa te same emocje, co zdenerwowana lub szczęśliwa mama.
Rozwój płodowy – trzeci trymestr – Czterdziesty tydzień
To już ten czas – dziecko przychodzi na świat. Książkowa ciąża w tym okresie ma swój finał. Maluch może jednak postanowić zostać przez kilka dni w brzuchu. Nie powinien to być powód do zmartwień, jednak po przekroczeniu pełnych czterdziestu tygodni ciąży należy robić codzienne badania KTG (badanie serca płodu) i oddać się pod opiekę lekarza. Urodzone dziecko w tym czasie powinno mieć około pię
dziesięciu centymetrów wzrostu i ważyć w okolicach trzech i pół kilograma.