Badanie ultrasonograficzne jest najlepszym, najnowocześniejszym i jednocześnie bezinwazyjnym sposobem badania płodu i macicy dla kobiet w ciąży. Dzięki postępowi w medycynie, badania USG w ciąży są łatwo dostępne i stanowią jeden z trzonów diagnostyki dla kobiet w ciąży.

Badania te wykorzystują fale ultradźwiękowe, które docierają do narządów wewnętrznych. One z kolei odbijają bądź pochłaniają w różny sposób ultradźwięki, a specjalna aparatura, którą obsługuje lekarz, pozwala przekonwertować te odbicia na obraz. Dzięki temu podczas badania na podglądzie monitora można obejrzeć widok płodu i wnętrza brzucha „na żywo”.

Za pomocą obrazu, lekarz jest w stanie ocenić rozwój płodowy dziecka, jego prawidłowość, wielkość i kształt oraz wskazać ewentualne nieprawidłowości. Często dla osób badanych to, co wyświetla się na monitorze, wydaje się mieszaniną białych i czarnych plam. Dlatego prawdziwą rewolucją dla rodziców (i lekarzy) stały się aparaty, umożliwiające przeprowadzenie badania w 3D i 4D.

Wszystko o USG 4D – Różnice między USG 3D a USG 4D

Przede wszystkim technika obrazu w USG 3D pozwala na odzwierciedlenie obrazu trójwymiarowego płodu oraz wnętrza macicy. Często dzięki takiemu obrazowi można obejrzeć powierzchnię zewnętrzną dziecka, który już wygląda nie jak mieszanka plam, tylko nabiera kształtów właściwych istocie ludzkiej.

Rodzice na ekranie widzą swoje dziecko wyraźnie, mogą nawet dostrzec wygląd twarzy potomka. Z takiego badania otrzymują nagrany na płycie bądź wydrukowany obraz, który stanie się wspaniałą pamiątką na długie lata.

Przy takich wrażeniach z kontaktu z techniką 3D, zetknięcie się rodziców z USG 4D wydaje się rewolucją. Obraz w 3D jest obrazem trójwymiarowym, ale statycznym. W najnowocześniejszej technologii USG 4D, rodzice mogą nie tylko dostrzec szczegóły anatomiczne swojego dziecka, ale jeszcze zobaczą jego ruch i wszelkie zmiany położenia ciała.

Wydaje się wówczas, jakby została włożona do środka brzucha kamera, która nagrywa na bieżąco obraz. Rodzice oglądają relację prosto z wnętrza brzucha, która jest kręcona z bardzo bliska. Często jest to dla świeżo upieczonych rodziców wydarzenie bezprecedensowe, które pozwala odczuć fakt, że dziecko nie jest wyłącznie bliżej nieokreślonym bytem. Tylko pełnoprawnym cudem życia, które zostało powołane przez nich samych i jest realnym owocem ich bliskości.

Uważa się, że kontakt rodziców z technologią USG 4D pozwala na wzmocnienie ich przyszłej więzi z potomkiem jeszcze przed jego narodzinami. Właśnie dzięki pierwszemu, niemalże namacalnemu kontaktowi z dzieckiem.

Już pierwsza wizyta u ginekologa obejmuje badanie USG młodej mamy, która może od samego początku swojej ciąży obserwować rozwój płodu i wiedzieć wszystko o ciąży.

Wszystko o USG 4D – Rola USG 3D i USG 4D

Co prawda nadal podstawową diagnostyką USG w ciąży jest obrazowanie 2D, jednak najnowsze technologie są wciąż udoskonalane i rośnie ich rola w zakresie badań dla kobiet w ciąży.

Badania 3D i 4D są więc nie tylko atrakcyjnym dodatkiem dla przyszłych rodziców, ale stają się coraz bardziej przydatnym narzędziem diagnostycznym dla lekarzy, dzięki możliwości wyłapania większej ilości szczegółów anatomicznych. Obecnie trwają intensywne badania nad powiązaniem aktywności fizyczną płodu a funkcjonowaniem jego mózgu. Badania w ten sposób można wykonać na różnych płaszczyznach i z różnych rzutów, niedostępnych dla klasycznego badania 2D (między innymi dlatego, że obraz z badania 2D może być zasłonięty przez kości miednicy przyszłej matki, gazy w jelitach czy kości żeber i kręgosłup).

W badaniu trójwymiarowym można zobaczyć dokładniej kościec dziecka, widok jest zbliżony do radiologicznego, ale znacznie bezpieczniejszy, bo bez użycia promieni Rentgena.

Ważne jest też to, że obraz 3D zostaje zapisany w pamięci urządzenia, tak więc lekarz może wracać do nagrań i analizować interesujące go obszary, bez niepotrzebnego fatygowania przyszłej mamy.

Należy jednak pamiętać, że najważniejszym w badaniu USG w ciąży jest nie tyle aparat czy technika badania, co wiedza i doświadczenie lekarza, wykonującego badanie. Dlatego należy zawsze sprawdzić, czy lekarz jest na przykład rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i posiada stosowne certyfikaty, poświadczające jego kompetencje.