Implant antykoncepcyjny – Antykoncepcja dla kobiet, dzięki rozwojowi medycyny, staje się coraz bardziej powszechna, zróżnicowana i dopasowana do potrzeb kobiecego organizmu. Najpopularniejszą formą antykoncepcji są wciąż tabletki antykoncepcyjne, które uznaje się za najskuteczniejszą metodę ochrony przed zajściem w ciążę, choć mają one swoje ograniczenia.

Pigułki hormonalne hamują owulację, zagęszczają śluz w macicy, ograniczając dostęp plemnikom, uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka. Tabletki zawierają najczęściej progestagen bądź również estrogen.

Zupełną nowością na rynku jest implant antykoncepcyjny, który wszczepiany pod skórę chroni przed ciążą nawet przez okres do pięciu lat. Metoda ta nie korzysta z hormonu estrogenu, dzięki czemu może być stosowana przez kobiety, które mają problemy z przyjmowaniem tabletek hormonalnych. Implant charakteryzuje sposób jego umieszczenia (podskórnie) oraz długotrwały okres uwalniania hormonów.

Ten rodzaj zabezpieczenia przed niechcianą ciążą jest głównie zalecany dla kobiet, które prowadzą wysoką aktywność seksualną i chcą korzystać z obecnie najpewniejszej i najbezpieczniejszej metody antykoncepcji. Badania (w tym Światowej Organizacji Zdrowia) dowodzą, że stosowanie wchłaniania przez skórę długotrwałych i stałych poziomów hormonów (progestagenu) zmniejsza efekty uboczne.

Czy Implat nadaje się dla kobiet z problemami zdrowotnymi?

Implant wydaje się rozwiązaniem na problemy kobiet, które ze względu na przykład na nadciśnienie, cukrzycę, zagrożenie choroby nowotworowej, palenie papierosów bądź zaawansowany wiek (powyżej trzydziestego piątego roku życia) nie mogą stosować doustnych metod antykoncepcji.

Dzięki braku estrogenu, implant jest dla tej grupy kobiet znacznie bezpieczniejszy w przyjmowaniu, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej skuteczności ochrony przed ciążą. Co więcej, metoda ta jest zalecana również kobietom, które są w okresie karmienia piersią i chcą już podjąć bezpieczną aktywność seksualną. Progestagen nie ma wpływu na mleko matki, dzięki czemu jest bezpieczny dla dziecka i może być już zakładany cztery tygodnie po porodzie (jeśli matka nie karmi piersią, to między trzecim a czwartym tygodniem po porodzie).

Kto nie może założyć Implantu?

Implant nie jest przeznaczony dla kobiet poniżej osiemnastego roku życia, w przypadku zakrzepów lub innych chorób żył, problemów z wątrobą (w tym guzy), przy podejrzeniu raka sutka bądź jego występowaniu, w sytuacji krwawienia z dróg rodnych z niewyjaśnionych przyczyn. Należy lekarza zapytać o składniki implantu, aby wykluczyć uczulenie na któryś z nich.

Jak zakłada się implant antykoncepcyjny?

Implant wyglądem przypomina zapałkę, a zabieg – podawanie zastrzyku. Implant wszczepia się pod skórę po wewnętrznej stronie ramienia ręki niedominującej. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, więc nie jest on bolesny, nie wymaga też hospitalizacji. Nie jest widoczny gołym okiem, ale jest wyczuwalny w dotyku, dzięki czemu można kontrolować jego położenie.

Kiedy najlepiej założyć Implant antykoncepcyjny?

Lekarze zalecają zakładanie implantów w pierwszych dniach naturalnej menstruacji (najlepiej pierwszego dnia krwawienia). Jeśli implant zostanie jednak założony w innym terminie, najlepiej przez pierwsze siedem dni korzystać z innych metod antykoncepcji, zanim zacznie on skutecznie działać (potrzeba na to około tygodnia).

Jak długo Implant jest skuteczny?

Wspomniane wyżej zostało, że implant jest długotrwałą metodą antykoncepcji. W zależności od potrzeb, można wybrać od sześciu miesięcy do aż pięciu lat ochrony. W tym czasie implant uwalnia do organizmu niewielkie dawki progestegenu, który zostaje naczyniami krwionośnymi przetransportowany po całym ciele. Działanie implantu to zapobieganie owulacji, zagęszczanie śluzu szyjkowego, który utrudnia, a nawet uniemożliwia ruchy plemnikom, wstrzymuje dojrzewanie endometrium (błony śluzowej macicy).

Choć najdłuższy okres ochrony to nawet pięć lat, zaleca się jednak w okresie między trzecim a piątym rokiem ochrony wymianę implantu ze względu na malejącą ilość uwalnianych hormonów. Nie ma potrzeby wymieniać go wcześniej, chyba że zaistniały ku temu wskazania, na przykład otyłość bądź depresja.

Jak się usuwa implant antykoncepcyjny?

Pozbycie się zużytego implantu nie jest trudnym zabiegiem – polega na nacięciu przez lekarza skóry w miejscu umieszczenia implantu, jego wyjęciu i założeniu opatrunku. Płodność zostaje przywrócona od pierwszego pełnego cyklu, następującego po usunięciu ochrony.

Jaką Gwarancje daje założenia Implantu?

Badania dowodzą wysokiej skuteczności tej metody antykoncepcji – według indeksu Pearla, określającego skuteczność ochrony przed ciążą, implant otrzymał wartość jednej dziesiątej, co oznacza, że metoda, oparta na wszczepieniu implantu podskórnego, jest w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach skuteczna – to praktycznie identyczny wynik, jak dla metody podwiązania jajników czyli kobiecej sterylizacji czy wspomnianych już wielokrotnie tabletek hormonalnych (obecnie nie ma stuprocentowej metody antykoncepcyjnej).

Implant antykoncepcyjny jest jednak skuteczniejszy i wygodniejszy niż tabletki hormonalne, które muszą być przyjmowane regularnie i systematycznie, co czasami bywa uciążliwe dla kobiet (skuteczniejszy ponieważ nie ma ryzyka pominięcia dawki i wypadnięcia z cyklu ochrony). Dzięki temu, że hormony są uwalniane podskórnie, nie zaburzają ich działania nagłe przypadki, takie jak przyjmowanie innych leków (antybiotyków) czy wymioty bądź biegunka.

Skutki uboczne:

Jak każda inna metoda, stosowanie implantów zawiera również wady, które wydają się jednak być przez korzyści rekompensowane z nawiązką. Kobiety, stosujące tę metodę antykoncepcji (około dwadzieścia pięć procent), uskarżają się na nieregularne miesiączki bądź całkowity ich brak. Wydaje się, że jest to najpoważniejsza wada.

Inne przypadłości, charakterystyczne dla terapii hormonalnych, takie jak bóle głowy, zwiększenie masy ciała, nudności, zmiany nastroju czy spadek libido występują niezwykle rzadko, ale nie są wykluczone.

Oczywiście stosowanie implantów nie zmniejsza ryzyka zarażenia którąś z chorób przenoszonych drogą płciową, tak więc w przypadku podejmowania aktywności seksualnej objętej podwyższonym ryzykiem, należy zabezpieczać się najlepiej prezerwatywą, która stanowi fizyczną barierę dla bakterii i wirusów.

Przed założeniem Implantu niezbędna jest kwalifikacja ginekologiczna czy implant może być założony.

Procedura założenia Implantu Antykoncepcyjnego
w Centrum Medycznym La Vida:

  1. Wizyta pierwsza: kwalifikująca do założenia podskórnego Implantu Antykoncepcyjnego:
    Podczas wizyta lekarz sprawdza czy można bezpiecznie założyć Implant. Przeprowadzany jest z pacjentką wywiad dotyczący chorób, przyjmowanych leków i reakcji na wcześniej stososowane metody antykoncepcji itp. oraz oczywiście badanie ginekologiczne. W razie konieczności wykonywane jest badanie USG oraz zlecane dodatkowe badania takie jak na przykład cytolgia.Jeśli Ginekolog uzna że można bezpiecznie założyć Implant wydaje receptę na zakup Implantu.Cena za wizytę kwalifikującą od 120zł.
  2. Wizyta druga: założenie Implantu:
    W miejscowym znieczuleni Implant jest wszczepiany pod skórę po wewnętrznej stronie przedramienia.Cena za założenie Implantu 400zł.