Holter EKG jest urządzeniem, które w sposób ciągły rejestruje pracę serca, przez 24 godziny na dobę.

Dzięki tak szczegółowym pomiarom parametrów pracy serca w różnych jego stanach, w toku późniejszej analizy, można uzyskać kompleksową diagnozę stanu zdrowia serca.

Opisywane tu urządzenie jest niewielkie, dzięki czemu można je łatwo przymocować do ciała badanego bądź jego odzieży w komfortowy, niekrępujący ruchów, sposób.

Dzięki tej metodzie można wykryć krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, których standardowe badanie EKG nie będzie miało szansy zarejestrować.

Urządzenie główne wielkościowo przypomina walkmana lub, w przypadku nowocześniejszych sprzętów, średniej wielkości smartfona.

Holter EKG można nosić przypięty specjalnym pasem na wysokości bioder, w kaburze przy pasku bądź na pasku zawieszonym na szyi.

Od urządzenia odchodzą przewody, przyczepione do rozmieszczonych na klatce piersiowej elektrod pomiarowych.\

Jak wygląda badanie holter centrum medycznym La Vida – Łódź?

Elektrody pomiarowe są umieszczane za pomocą przylepców na klatce piersiowej, a idące od nich kable są podłączone do niewielkiego urządzenia, które rejestruje zapisy EKG.

Urządzenia nie zdejmuje się w trakcie pomiarów (również podczas snu), najczęściej jest one noszone przez 24 godziny.

Użytkownik nie ingeruje w urządzenie, jest ono zdejmowane i zakładane w gabinecie lekarskim.

Co jakiś czas należy sprawdzić, czy przylepce nadal przylegają do ciała i ewentualnie je dokleić ponownie oraz czy przewody nie wypięły się z elektrod (można je wpiąć na zatrzask).

Czasami lekarz poprosi o prowadzenie dzienniczka aktywności z zapisywaniem godzin i czynności (np. jazda samochodem, wnoszenie ciężkich zakupów po schodach, bierny odpoczynek na kanapie), aby móc potem dopasować pomiary do aktywności badanego i mieć pełen obraz sytuacji.

Co wolno, a czego nie wolno podczas badania Holter EKG?

Podczas badania można wykonywać wszystkie zwykłe czynności codzienne, a nawet uprawiać sporty (poza sportami wodnymi).

Nie wolno narażać urządzenia na kontakt z wodą (zakaz brania pryszniców i kąpieli na czas badania), nie należy też używać elektrycznych koców i poduszek, a także ingerować w urządzenie pomiarowe.

Bez obaw można korzystać z telefonu komórkowego, komputera, prowadzić samochód, oglądać telewizję.

Ideą badania Holterem EKG jest monitorowanie pracy serca w codziennym życiu badanego, zatem należy prowadzić zwykły tryb życia.

Holter – Łódź to miasto, w którym możesz wykonać opisywane tu badanie w klinice La Vida. Jak ono przebiega? Jak się do niego przygotować?

Urządzenie do pomiaru EKG metodą Holtera jest zakładane w gabinecie lekarskim i po 24 godzinach zdejmowane przez lekarza.

Zapisane przez urządzenie pomiary są wprowadzane do komputera i opisywane przez kardiologa lub internistę.

Holter w łódzkim centrum La Vida – jak się przygotować do badania? Co należy zrobić, aby mieć pewność, że przebiegnie ono prawidłowo?

Jak się przygotować do badania?

W przypadku mężczyzn o bujnym owłosieniu na klatce piersiowej, należy zgolić włosy.

W innym przypadku elektrody nie będą pobierać prawidłowo odczytów, gdyż owłosienie będzie uniemożliwiać prawidłowe przyleganie elektrod do skóry.

Ponadto przed założeniem urządzenia należy wziąć kąpiel – spocona i brudna skóra powoduje, że przylepce nie przylegają wystarczająco i mogą się odklejać.

Co otrzymasz po badaniu?

Po zdjęciu rejestratora Holter EKG diagnosta pobiera z urządzenia odczyty i wgrywa je do komputera, aby poddać analizom.

Opis wyników badania sporządza lekarz kardiolog lub internista, i to on przedstawi Ci diagnozę.

Na opis w Centrum Medycznym La Vida czeka się około tygodnia. Po upływie tego czasu powinieneś udać się na wizytę, na której lekarz przedstawi Ci szczegóły dotyczące wyników oraz ich interpretację.

Holter EKG – kto powinien wykonać badanie z użyciem tego urządzenia? Jakie są wskazania?

Badanie Holter EKG lekarz zleci głównie w przypadku podejrzenia nierównej bądź nieprawidłowej pracy serca, zaburzeń jego rytmu itp. Typowe wskazania do przeprowadzenia tego typu badania to:

  • zaburzenia rytmu serca (diagnostyka kołatań serca, przyspieszone bicie serca, nierówna praca serca);
  • bradykardia czyli wolna praca serca, poniżej 60 uderzeń na minutę
  • ocena sprawności stymulatora serca u pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem;
  • utrata przytomności, zesłabnięcia, omdlenia (wykluczenie przyczyn kardiologicznych).

Dlaczego, jeśli musisz wykonać badanie holter w Łodzi, to najlepszym miejscem, aby to zrobić, będzie nasze centrum medyczne La Vida? Przede wszystkim w naszej klinice dysponujemy najnowocześniejszym i najwyższej jakości sprzętem. Oprócz tego nasi lekarze to doskonali specjaliści, którzy stale się doszkalają się, dzięki temu świetnie znają się na tym, czym się zajmują. Ponadto u nas dobro pacjenta jest najwyższym priorytetem! Możesz mieć stuprocentową pewność, że jeżeli powierzysz swoje zdrowie w nasze ręce, to zrobimy wszystko, aby Ci pomóc. Zapraszamy!