Kiedy jest potrzebne Echo Serca?

Wskazania do wykonania badania USG Serca:

duszność, obniżenie tolerancji wysiłku, obrzęki, bóle w klatce piersiowej, kołatania serca (zaburzenia rytmu serca), omdlenia.

Badanie to pozwala na zdiagnozowanie licznych chorób: niewydolność serca, wady serca (wrodzone i nabyte), kardiomiopatie, choroby aorty, nadciśnienie płucne.

Umożliwia też ocenę powikłań np. zawału serca, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, radioterapii, chemioterapii.

Badanie to jest również niezbędne do oceny pooperacyjnej stanu serca pacjenta pooperacji kardiochirurgicznej (np. by-pass, operacje zastawek serca). 

USG Serca (Echokardiografia) jest badaniem USG. Przy pomocy ultradźwięków otrzymuje się obraz na ekranie monitora aparatu usg. Lekarz ocenia wielkość jam serca (przedsionki i komory), grubość poszczególnych ścian, ich kurczliwość, budowę i pracę zastawek. Ze względu na brak szkodliwości dla zdrowia badanie, w razie potrzeby, można wielokrotnie powtarzać. Badanie jest niebolesne.

Jak przebiega badanie Echo Serca?

Pacjent rozbiera się od pasa w górę i kładzie się na leżance. Leży się na lewym boku lub na plecach. Lekarz przykłada pokrytą ż
elem głowicę (żel jest konieczny do uzyskania odpowiedniej jakości obrazu) w kilku różnych miejscach na klatce piersiowej pacjenta.

Badanie trwa zwykle od 20 do 40 minut. Długość badania zależy od ilości wykrytych nieprawidłowości oraz od fizycznych warunków pacjenta.

Jak się przygotować do badania Echo Serca?

Badanie to nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Jeśli nie jest to Twoje pierwsze usg serca, to warto przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań do porównania.

echo serca

Posiadamy wysokiej klasy aparat ultrasonograficzny – Voluson S6 firmy GE Healthcare.

Wykorzystuje on szereg innowacyjnych rozwiązań, co pozwala na wykonywanie najwyższej jakości badań prenatalnych, położniczych, ginekologicznych oraz badań naczyniowych i kardiologicznych.

Posiada funkcję obrazowania harmonicznego, dopplera kolorowego, Power Doppler, HD flow (wizualizacja wolnych przepływów), a także technologię 3D/4D i funkcję obrazowania STIC 3D serca płodu.

Kto wykonuje badanie USG Serca?

W Centrum Medyczny La Vida badanie to wykonywane jest przez doświadczonego kardiologa. Pani doktor pracuje na Oddziale Kardiologii i ma kilkuletnie doświadczenie w zakresie wykonywania badania USG Serca. Ukończyła liczne kursy i szkolenia dotyczące wykonywania oraz interpretacji badania USG Serca.

Co od nas otrzymasz?

Bezpośrednio po badaniu lekarz, który je wykonywał, przygotowuje opis. Zawiera on zestawienie wszystkich wykonanych pomiarów (są to informacje niezbędne dla Twojego kardiologa/ lekarza pierwszego kontaktu), komentarz lekarza wykonującego badanie oraz, w razie jakichkolwiek odchyleń od normy, zdjęcia wykrytych nieprawidłowości.

Dlaczego warto do Nas przyjść?

Oferujemy Ci wykonanie badania:

  • przez lekarza z dużym doświadczeniem w zakresie USG Serca
  • na aparacie wykonanym według najnowszych technologii
  • w miłej atmosferze

Otrzymasz też od Nas, od razu po wizycie, pełen opis badania wraz z wszystkimi pomiarami i zdjęciami (w przypadku wykrycia patologii). Wynik zawiera też zalecenia czy, i po jakim czasie, należy wykonać badanie kontrolne lub ponownie zgłosić się do kardiologa.