Seks w ciąży dla kobiet i ich partnerów jest często tematem, który wywołuje niepokój. Przyszli rodzice często boją się podejmowania zbliżeń z powodu strachu o zdrowie i bezpieczeństwo płodu. W oczekiwaniu na dziecko wcale nie trzeba pozbawiać się radości, wynikającej ze współżycia intymnego. W przypadku standardowej, zdrowej ciąży seks jest nawet wskazany. Jego funkcje relaksujące oraz budujące intymność między kochankami pełnią bardzo pożyteczne role. Wystarczy tylko poznać specyfikę okresów ciąży – czyli trymestrów oraz dopasować do nich odpowiednie pozycje.

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze

Na początku ciąży, pomimo rewolucyjnych wręcz zmian, jakie przechodzą przyszłe mamy, niewiele się zmienia w zakresie seksu. Pojawiające się poranne mdłości i uczucie zmęczenia mogą zmniejszać libido, a bolące piersi raczej nie przynoszą przyjemności, ale kobieta, która nabiera krągłości staje się dla partnera bardziej atrakcyjna. Nie ma jeszcze wystającego brzuszka, który mógłby przeszkadzać w zbliżeniu. Dodatkowo narządy wewnętrzne stają się bardziej ukrwione, przez co odczuwanie przyjemności jest większe niż do tej pory. Jeśli para ma wątpliwości co do wybranych pozycji i bezpieczeństwa płodu, może skonsultować się z lekarzem.

Zalecane pozycje:

Nie ma przeciwwskazań co do dotychczasowych, ulubionych pozycji kochanków. Poleca się zwłaszcza pozycje boczne podczas powolnego seksu, które będą idealne dla kobiet odczuwających mdłości i zmęczenie.

Seks w ciąży w drugim trymestrze

Ciało kobiety staje się wrażliwsze na dotyk i przestawiło na funkcjonowanie w nowej roli. Znikają zatem poranne mdłości oraz zwiększa się libido na skutek bardziej dynamicznie pracujących hormonów. Kobiece walory są podkreślone, co bardzo oddziałuje na mężczyznę (zwłaszcza powiększone, pełniejsze i mniej bolące piersi), a fakt, że kochanka jest podatna i wrażliwa na jego czułości, zwiększa częstotliwość zbliżeń i przynosi obojgu więcej radości. Pojawiają się nowe strefy erogenne, często do tej pory nie wykazujące cech pobudzających (na przykład zagłębienie łokci). Zwiększa się wilgotność pochwy i jeszcze bardziej poprawia ukrwienie, a samo jej wejście zacieśnia się, co spotyka się z zadowoleniem po stronie partnera.

Zalecane pozycje:

W pierwszej połowie drugiego trymestru, gdy dziecko jest jeszcze maleńkie, nic właściwie nie ogranicza kochanków w ich pozycjach, a może otwierać zupełnie nowe, pogłębione doznania z dotychczasowych konfiguracji. Wygodna dla partnerów jest na przykład pozycja na pieska, która pozwala na głęboką penetrację.

Seks w ciąży w trzecim trymestrze

Ostatni trymestr ciąży jest dla kobiety dość uciążliwym czasem ze względu na trudności, związane z przyrostem masy i objętości ciała oraz uciskaniem przez płód narządów wewnętrznych oraz ogólny spadek sprawności. Bardzo często kobiety w tym okresie przeżywają spadki poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej, stając się niechętne dla swoich partnerów, co powoduje błędne koło, bo mężczyźni nie chcą być nachalni i powodować w ich mniemaniu dyskomfort przy zbliżeniu. Lekarze natomiast nawet zalecają zbliżenia między przyszłymi rodzicami, zwłaszcza w okolicach trzydziestego ósmego tygodnia ciąży. Udowodniono, że zawarta w spermie prostaglandyna, razem z wydzielaną przez pochwę oksytocyną, potrafią przyśpieszyć akcję porodową – ale tylko jeśli organizm kobiety już sam rozpoczął do niego przygotowania. (przeczytaj także artykuł: „Rodzaje porodów”) Pochwa w tym czasie jest wciąż ciasna, przez co penetracja może powodować nawet ból kobiecie przy zbyt mocnym napieraniu na wrażliwe ścianki pochwy. Ważna w tym okresie jest higiena, aby uniknąć ryzyka zainfekowania dróg rodnych.

Zalecane pozycje:

Ponownie poleca się pozycję boczną, gdzie kobieta może odpocząć a jednocześnie przeżywać pełną rozkosz z seksu. Wygodna dla kobiety jest też pozycja na jeźdźca, gdzie może swobodnie decydować o głębokości penetracji oraz szybkości ruchów, a jednocześnie wygodnie oprzeć się o mężczyznę, jeśli ten zegnie nogi w kolanach i da swojej kochance oparcie na plecy.