Często dla kobiet w ciąży, zwłaszcza tych, dla których jest to pierwsza ciąża, głównym pytaniem, jakie przychodzi do głowy, to pytanie: „W którym miesiącu ciąży jestem?”.

Ciąża to czas gwałtownych, często rewolucyjnych zmian w organizmie kobiety, zwłaszcza w pierwszym trymestrze (Dowiedz się więcej o początku ciąży w artykule: „Rozwój płodowy – pierwszy trymestr”). Później ciąża zaczyna się stabilizować i nadchodzi czas, o którym mówi się, że kobieta wygląda najpiękniej, promienieje i czuje przypływ sił witalnych. Dla kobiet w ciąży określenie jej etapu pozwala zorientować się w zmianach, które czekają organizm i zaplanować niezbędne działania. Tak, aby dać zarówno dziecku, jak i sobie niezastąpione w tym okresie poczucie bezpieczeństwa i czułej troski o stan i zdrowie obojga.

W którym miesiącu ciąży jestem?

Miesiące czy tygodnie ciąży?

Rozwój płodowy jest określany w tygodniach. Można założyć, że na każdy miesiąc ciąży przypadają cztery i pół tygodnia. Zasadą jest liczenie ukończonych tygodni ciąży. Dla przykładu: w przypadku trzydziestego tygodnia ciąży, jest to dokładnie siódmy miesiąc i trzeci tydzień, a nie ósmy miesiąc ciąży. Pierwszy tydzień ciąży jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a wszystkie dziewięć miesięcy jest podzielone na trzy trymestry (pierwszy trwa do czternastego tygodnia, drugi do dwudziestego siódmego, natomiast ostatni – do porodu). Moment zapłodnienia określa się, dodając do daty ostatniej miesiączki dwa tygodnie. Kobiety często nie są w stanie podać dokładnej daty zapłodnienia, ale najczęściej znają datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Dowiedz się więcej o rozwoju płodowym dziecka w pierwszym trymestrze (terminarz ciąży)