Kinesiotaping – na czym polega ?

Jest to oklejanie chorego obszaru ciała, np. mięśnia lub stawu, specjalną taśmą wynalezioną ok.30 lat temu przez dr Kenzo Kase (Japonia).

Taśma ta jest rozciągliwa i może zwiększać swoją długość aż o 40%. W zależności od schorzenia napinamy ją w różnym stopniu regulując napięcie mięśniowe. Przy umiejętnym naklejeniu taśm efekt ich działania utrzyma się również po ich usunięciu ze skóry.

W jaki sposób Taping działa?

Taping nie tyle leczy, co pomaga uruchomić drzemiące w naszym organizmie zdolności samoleczenia bez stosowania leków.

W miejscu, w którym doszło do urazu pojawia się stan zapalny, czyli ból, obrzęk, zaczerwienienie. Plastry przyklejone na skórze, w odpowiedni sposób, powodują jej odciąganie, a przez to zmniejszenie ucisku obrzękniętej tkanki na przebiegające w niej naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i nerwy.

Gdy naczynia się rozprężą, żyłami i naczyniami limfatycznymi łatwiej odpływają substancje chemiczne (zbędne matabolity) odpowiedzialne za objawy stanu zapalnego, łatwiej też napływa świeża krew. W ten sposób znacznie przyspieszamy ustępowanie stanu zapalnego.

Podsumowując, organizm leczy się sam i dzieje się to dużo szybciej niż bez pomocy plastra.

Dla kogo jest Kinesiotaping?

Plastrowanie jest skuteczne w leczeniu wielu różnych dolegliwości.

  1. Po urazach stawów oraz mięśni. Przy odpowiedniej aplikacji taśmy nie tylko regulują napięcie mięśni,ale także stabilizują uszkodzony staw. Szczególnie polecane są dla osób, które uprawiają sport i nie chcą, z powodu bólu, na dłużej z niego rezygnować.
    Jako leczenie przeciwbólowe u osób, które ze względu na liczne choroby zmuszone są przyjmować wiele leków każdego dnia. Taping, dzięki swojemu działaniu przeciwbólowemu, może nam zstąpić kolejną tabletkę.
  2. W przypadku obrzęków limfatycznych. Poprzez regulowanie napięcia mięśniowego Taping zmniejsza ucisk usprawniając przepływ limfy oraz likwiduje jej zastoje, które właśnie obrzękiem się objawiają.
  3. W dolegliwościach bólowych przeciążonego układu kostno – stawowego u kobiet w ciąży. Ze względu na fakt, że w czasie ciąży nie wolno przyjmować leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, taping okazuje się świetną alternatywą, która w żaden sposób nie zaszkodzi ani przyszłej mamie ani dziecku.
  4. Jako wspomaganie wchłaniania zwłóknień czy blizn.Taping, przy umiejętnie dobranym napięciu taśmy, uelastycznia i znacznie poprawia sprawność takiej okolicy ciała.
  5. Jako alternatywa leczenia dla wszystkich tych, którzy ze względów ideologicznych przeciwni są przyjmowaniu leków produkowanych przez firmy farmaceutyczne.

Jak aplikować Kinesiotaping?

Aby naklejona taśma była skuteczna musi być aplikowana we właściwym miejscu i z odpowiednim stopniem naciągnięcia. W internecie znaleźć można mnóstwo filmików, które pokazują jak to zrobić. Niestety, jeśli nakleisz taśmę nie na ten mięsień co potrzeba albo napniesz ją zbyt słabo lub zbyt mocno, nie tylko nie osiągniesz oczekiwanego efektu, ale też możesz sobie zaszkodzić.

Nieprawidłowe napięcie mięśnia lub niefizjologiczne ustawienie stawu mogą nasilić ból i wydłużyć rekonwalescencję.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby na pierwszą aplikację udać się do specjalisty (ortopeda, lekarz rehabiltacji, fizjoterapeuta), który ukończył odpowiednie kursy. Poza tym konieczne jest, aby najpierw lekarz zdiagnozował co dokładnie wywołuje Twoje dolegliwości i ocenił czy faktycznie Taping może Ci pomóc.

Nigdy nie podejmuj decyzji o naklejeniu taśm bez znajomości diagnozy, gdyż Taping może uśmierzyć Twoje dolegliwości bólowe i zamaskować rzeczywistą chorobę.