Sport i ruch w ciąży
Dla kobiet w ciąży sprawność fizyczna jest wciąż bardzo ważna. Sport w ciąży może przynieść wiele radości i satysfakcji przyszłym mamom, a także wzmocnić mięśnie i zmniejszyć bóle. Ciąża nie jest chorobą i nie wymaga wyłączenia się z wszelkiej aktywności fizycznej oraz leżenia. Decyzja o rodzaju oraz natężeniu wysiłku powinna być zawsze konsultowana z lekarzem prowadzącym
Generalnie ruch (zwłaszcza na świeżym powietrzu) to same zalety: poprawia krążenie, wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie, pozwala zająć wolny czas i przygotować ciało do ogromnego wysiłku podczas porodu. Sprawna i wysportowana mama szybciej wraca do zdrowia, a sam poród również może przebiegać szybciej i sprawniej. Ważna jest dotychczasowa aktywność fizyczna przyszłej mamy i jej kondycja przed ciążą. Na inny rodzaj wysiłku będzie mogła pozwolić sobie kobieta, która systematycznie uprawniała jakiś sport, niż ciężarna, która poza codzienną aktywnością nie podejmowała żadnych dodatkowych ćwiczeń.
Sport i ruch w ciąży a etapy ciąży.
Należy wziąć pod uwagę specyfikę każdego z etapów rozwoju płodowego i ciąży. Inny rodzaj wysiłku będzie można podjąć na początku ciąży, a inny, gdy brzuch jest już bardzo wyraźny i rozwój płodu bardziej zaawansowany.
Najbardziej polecanymi formami ruchu dla kobiet w ciąży są łagodne spacery oraz basen. Nie są forsowne, a pozwalają na optymalną dozę wysiłku nawet dla dotychczasowych” leniuchów”.
Dodatkowo pływanie czy zajęcia w wodzie (jak na przykład aqua areobic) świetnie odciążają kręgosłup i angażują praktycznie wszystkie partie mięśniowe, wzmacniając je i jednocześnie rozluźniając.
Polecana jest również gimnastyka różnego rodzaju (zwłaszcza pilates czy joga), która rozciąga mięśnie i poprawia krążenie oraz poprawia dotlenienie organizmu – ważne, kiedy coraz większy płód uciska narządy wewnętrzne i sprawia, że zaczynają się problemy ze swobodnym oddychaniem.
Do pewnego momentu lekarze dopuszczają bieganie (ale tylko na krótkich dystansach i w wolnym tempie). Zdecydowanie w ostatnim trymestrze ciąży, wszelka aktywność fizyczna powinna zostać uzgodniona z lekarzem prowadzącym oraz bacznie monitorowana.
Sport i ruch w ciąży – czego należy unikać.
Należy również unikać ćwiczeń na plecach z racji tego, że po szesnastym tygodniu ciąży, macica jest już znacznych rozmiarów i sporo ważny, więc może uciskać naczynia krwionośne i powodować niedokrwienie i niedotlenienie. W przypadku złego samopoczucia, występowania jakichkolwiek bólów (zwłaszcza brzucha), krwistej wydzieliny z pochwy bądź pojawienia się nieplanowanych skurczy, należy przerwać ćwiczenia i skontaktować się z lekarzem.
Najlepiej sprawdzić w swojej okolicy ofertę klubów fitness i siłowni, ponieważ często są organizowane specjalne grupy zajęciowe dla kobiet w ciąży, prowadzone przez kompetentnych i wyszkolonych instruktorów – zawsze jest to okazja do spotkania innych mam i wymianę doświadczeń oraz motywacja do ćwiczeń.
Lekarze wyodrębnili sporty i ćwiczenia fizyczne, które są zabronione w czasie ciąży. Związane to jest głównie z wysokim ryzykiem urazów bądź znacznego wysiłku organizmu, czasowego niedotlenienia, zmian ciśnienia.
Na takiej liście zakazanych aktywności znajduje się między innymi
- jazda konna,
- jazda na nartach,
- rower lub rolki,
- nurkowanie,
- sporty walki i gry zespołowe,
- wspinaczka,
- sporty wodne (w tym żeglarstwo),
- gra w squasha bądź tenisa.
Nie jest zalecana również sauna, która często po ćwiczeniach do tej pory mogła być stosowana w celu rozluźnienia mięśni.