Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to ogólna nazwa objawów związanych z uciskiem największego nerwu obwodowego człowieka – nerwu kulszowego. Rwa – bardzo często utożsamiana z atakiem korzonków nerwowych – objawia się niezwykle silnymi, nagłymi bólami.

Przyczyny

Wśród przyczyn ataku korzonków, do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

  • Nadwagę/otyłość;
  • Obecność stanu zapalnego;
  • Cukrzycę;
  • Zmiany nowotworowe;
  • Choroby zwyrodnieniowe bądź skrzywienie kręgosłupa, dyskopatię, wypadnięcie dysku;
  • Nieodpowiednia, ubogą w mikro- i makroskładniki dietę (niedobór wapnia, soli mineralnych, witamin);
  • Gwałtowne oziębienie ciała np. skok do zimnej wody w skrajnie upalny dzień.

Objawy

Objawy rwy kulszowej – głównie ból – pojawiają się niespodziewanie, w szczególności przy gwałtownych ruchach np. przy siadaniu, wstawaniu, pochylaniu się bądź noszeniu ciężkich rzeczy. Ból ten można opisać jako rwący, ostry, kłujący, a także piekący – nierzadko promieniujący na inne części ciała, w tym na lędźwie uda bądź stopy. Jego natężenie może być na tyle wysokie, że chory nie jest w stanie się poruszyć. Do charakterystycznych objawów rwy kulszowej należą: zaburzenia czucia, problemy z wypróżnianiem, niedowład mięśniowy, ogólne osłabienie organizmu.

Rwa kulszowa – Jak leczyć?

Rwa kulszowa wymaga leczenia farmakologicznego – leki przeciwbólowe, środki przeciwzapalne oraz leki rozkurczowe. Bardzo często niezbędna jest wizyta o fizjoterapeuty bądź masażysty. W skrajnych przypadkach chory zmuszony jest pobierać zastrzyki domięśniowe bądź nosić gorset usztywniający. Gdy podstawowe metody leczenia rwy kulszowej zawiodą, niezbędna jest ingerencja neurochirurgiczna.

Nieleczona rwa kulszowa może prowadzić do niedowładu kończyn.

Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Sympatyczna absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Doświadczenie zdobywała na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w WSSz im. M. Kopernika – Centrum Onkologii i Traumatologii – w Łodzi.

Pracuje w Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie.

Posiada duże doświadczenie kliniczne w leczeniu bólu u pacjentów z chorobami przewlekłymi i ostrymi.