Rejestracja poniedziałek – piątek, godzina 9.00-20.00  tel. 791 101 106 3

Rodzaje porodów

Rodzaje porodów

Rodzaje porodów

Poród jest najbardziej oczekiwanym momentem dla kobiet w ciąży i ich bliskich. Uważa się, że moment porodu, doświadczanego dla małego człowieka, towarzyszy mu w podświadomości do końca życia. Dlatego należy podjąć wszelkie starania, aby te trudne, ale ważne wydarzenie było jak najmniej bolesne dla przyszłej mamy. Bezpiecznie dla jej dziecka oraz bezpieczne i komfortowe dla obojga. Nieustannie rozwijająca się medycyna daje coraz to nowsze i lepsze metody powitania maleństwa na świecie.

Dla kobiet w ciąży obok porodu niesłychanie ważna jest opieka lekarza prowadzącego, troskliwość personelu szpitalnego i zaufanie do położnej. Także obecność bliskiej osoby w trakcie akcji porodowej czy możliwość wyboru znieczulenia (nie wszystkie szpitale państwowe dają taką możliwość). Można przeanalizować poród w szpitalu lub w domu (jeśli ciąża przebiegała bez komplikacji, a rodząca jest silna i zdrowa). Nawet najbardziej planowa ciąża może zakończyć się nieplanowaną formą porodu. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi rodzajami, aby mieć poczucie bezpieczeństwa i pewności w tych najgorętszych chwilach.

Rodzaje porodów – Poród naturalny czyli drogami natury

Jest to fizjologiczny rodzaj porodu, w którym dziecko przychodzi na świat przez kanał rodny kobiety jej własnymi siłami. Po takim porodzie kobieta może stosunkowo szybko wyjść ze szpitala (w ciągu dwóch – trzech dni), dziecko zyskuje większą odporność i ma mniejsze ryzyko problemów z oddychaniem..

Rodzaje porodów – Poród w wodzie

Przyjście dziecka w wodzie bazuje na porodzie naturalnym, tyle że ciężarna jest zanurzona w wannie lub innym zbiorniku. Ważne jest odpowiednie dopasowanie temperatury wody, o ile ciepła woda łagodzi ból i rozluźnia ciało, tak za gorąca może szybko męczyć kobietę i zabierać jej niezbędne siły. Poród w wodzie dla kobiety jest bardziej komfortowy i mniej bolesny, powoduje mniejsze krwawienie, dla dziecka jest bardziej płynnym przejściem pomiędzy brzuchem swojej mamy a światem zewnętrznym.

Rodzaje porodów – Poród kleszczowy

Jest to rzadko praktykowany rodzaj porodu, stosowany w wyjątkowych sytuacjach, gdy przyszła mama nie ma sił na parcie, cierpi na chorobę uniemożliwiającą wysiłek (na przykład choroby serca), dziecko jest ułożone nieprawidłowo lub występują problemy z tętnem dziecka, a na wykonanie cesarskiego cięcia jest już za późno. Dziecko podczas tego porodu jest wyciągane z miednicy swojej mamy za pomocą kleszczy bądź próżnociągu. Na szczęście kobieta szybko dochodzi do siebie po porodzie a ryzyko dla dziecka jest nieznacznie wyższe niż przy porodzie fizjologicznym.

Rodzaje porodów – Cesarskie cięcie

W tym rodzaju porodu dziecko rodzi się poza drogami rodnymi swojej mamy, poprzez nacięcie jej brzucha i macicy. Zdarza się, że jest to metoda wcześniej zaplanowana, częściej jednak ten rodzaj jest stosowany w przypadkach możliwych komplikacji podczas porodu naturalnego. Tą metodą rodzą się ciąże mnogie, bardzo duże dzieci, nieprawidłowo ułożone płody lub gdy występują problemy z drogami rodnymi Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny, powrót do zdrowia kobiety trwa znacznie dłużej, niż przy porodzie naturalnym. Należy pamiętać ze jest to rozległy zabieg operacyjny i wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. Dlatego muszą istnieć niepodważalne wskazania medyczne do przeprowadzenia tego rodzaju porodu.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *