Plastyka Wędzidełka Prącia. Wędzidełko napletka jest to pasmo tkanki łącznej, które łączy żołądź prącia z napletkiem. Gdy jest ono zbyt krótkie, to znacznie utrudnia odprowadzenie napletka, a wręcz może to uniemożliwiać.

Krótkie wędzidełko, na skutek pociągania żołędzi prącia, wywołuje silny ból, co stanowi ogromny problem, szczególnie podczas współżycia. Jeśli pomimo bólu wędzidełko nadal jest napinane, to może ono pęknąć, co skutkuje istotnym krwawieniem ze względu na silne ukrwienie tej okolicy. Jeśli takie zerwane wędzidełko zrośnie się w niewłaściwy sposób, to powstają blizny i zrosty, może się ono wtedy stać jeszcze krótsze niż było dotychczas.

Zbyt krótkie wędzidełko może być wrodzone, wtedy zaczyna być odczuwalne podczas dojrzewania, ale może też być nabyte, czyli pojawiać się u dorosłych mężczyzn na skutek stanów zapalnych albo urazów okolic intymnych.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest leczenie operacyjne w postacie plastyki wędzidełka prącia (frenuloplastyka). Dzięki temu zabiegowi wędzidełko staje się dłuższe i bardziej elastyczne, a więc efektem zabiegu jest ustąpienie dolegliwości bólowych podczas rozciągania wędzidełka.

Przygotowanie do zabiegu

Ze względu na bezpieczeństwo naszych pacjentów, przed każdym zabiegiem plastyki wędzidełka prącia, konieczna jest konsultacja urologiczna (kwalifikacja do zabiegu).

Przebieg zabiegu w CM La Vida

Plastyka wędzidełka prącia jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Lekarz Urolog nacina skrócone wędzidełko, a następnie zszywa je w taki sposób, aby uległo ono wydłużeniu. Do zszywania wędzidełka używa się nici, które po ok. 2-3 tygodniach ulegają całkowitemu wchłonięciu, a więc nie ma potrzeby zdejmowania szwów. Cały zabieg trwa około 30 – 40 minut.

plastyka wędzidełka prącia

Wskazówki dla pacjentów po zabiegu

Najważniejsze, to zadbać o higienę intymną. Konieczna jest codzienna toaleta przy użyciu samej wody z mydłem.

Bezpośrednio po zabiegu widoczne są zaczerwienienie i obrzęk okolicy rany oraz bolesność świeżo operowanego obszaru. Rana ulega całkowitemu wygojeniu po około 4 tygodniach. W tym okresie należy powstrzymać się od aktywności seksualnej, aby nie nadwyrężać świeżo operowanego wędzidełka. Takie postępowanie skróci czas gojenia się rany pooperacyjnej.
Po tygodniu od operacji wskazana jest wizyta kontrolna celem oceny skutków leczenia oraz sprawdzenia czy rana goi się prawidłowo.