Pierwsze dni po porodzie
Okres od porodu do około sześciu tygodni po nim określa się mianem połogu. W tym czasie ciało kobiety regeneruje się po ogromnym wysiłku, jakim był poród, zwłaszcza jeśli były przeprowadzane zabiegi medyczne typu cesarskie cięcie bądź ciąża była trudna.
Praktycznie od samego początku warto, aby młoda mama podjęła aktywność fizyczną, adekwatną do jej możliwości, stanu i samopoczucia. Warto zacząć od ćwiczeń dna miednicy – pozwolą one na szybsze odzyskanie równowagi w funkcjonowaniu dróg rodnych. Nie należy podejmować się gwałtownych i forsownych ćwiczeń fizycznych. By zrzucić kilogramy po ciąży potrzeba czasu. To, co było budowane przez dziewięć miesięcy, nie zniknie w ciągu kilku dni.
Dodatkowo warto, by kobieta zwróciła uwagę na ćwiczenia, zwiększające napięcie i sprawność mięśni wokół biustu. Dzięki temu po tym, jak przestanie karmić piersią, nie będą one obwisłe. Mają one większe szanse na powrót do jędrności i uniesienia sprzed ciąży.
Pierwsze dni po porodzie to także nowe ubrania 🙂
Bardzo przyda się młodej mamie nowa garderoba w zakresie biustonoszy. Odsłanianie piersi stanie się bardzo częstym zjawiskiem, w zależności od potrzeb niemowlęcia, przez co warto, aby kobieta zaopatrzyła się w specjalne biustonoszy do karmienia. Mają one odpinane miseczki, które pozwolą na szybki dostęp do pokarmu. Warto zainwestować w dobrze dopasowane i stabilne biustonosze. Piersi po ciąży są obfite i ciężkie od pokarmu i są znacznym obciążeniem dla kręgosłupa.
W sprzedaży dostępne są specjalne wkładki laktacyjne, które pozwolą zachować higienę i zapobiegną pobrudzeniu odzieży. Należy zadbać jednak o częste zmienianie biustonosza i wkładek, prać je nawet codziennie.
W odciąganiu nadmiaru mleka (zwłaszcza w pierwszych dobach po porodzie, gdy produkowane są duże ilości mleka) pomoże laktator. Tak odciągnięty pokarm może być przechowywany w butelce w lodówce bądź zamrożony. To świetne rozwiązanie w przypadku, jeśli mama będzie musiała zostawić dziecko na dłuższy okres pod opieką innych osób. Na przykład by móc wyjść na zakupy, załatwić sprawy w urzędzie czy spędzić czas wolny z przyjaciółkami i odpocząć od obowiązków rodzicielskich.
Pierwsze dni po porodzie a dieta
Jeśli chodzi o dietę świeżo upieczonej mamy, to wciąż jej zapotrzebowanie kaloryczne jest większe, niż przed ciążą, ponieważ produkuje pokarm dla dziecka. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę nie na ilość jedzenia, ale jego jakość. Powinno się zadbać o odpowiednio zbilansowaną i dopasowaną dietę, w której powinny znaleźć się sprawdzone i pewne produkty najwyższej klasy.
Warto posłuchać swojej intuicji w zakresie doboru pożywienia (porządny kotlet schabowy bądź porcja sernika od czas do czasu nie jest niczym złym), ale należy pamiętać, że okres połogu nie jest okresem na odchudzanie i powrót do figury sprzed ciąży. To czas na odbudowanie organizmu i jego zregenerowanie. Zatem należy zadbać, aby dieta była lekkostrawna i zróżnicowana, by dostarczyć zmęczonemu organizmowi wszelkich składników, niezbędnych do jego odbudowy i produkcji mleka dla dziecka. Zdania ekspertów na temat jedzenia produktów, mogących wywołać alergię u dziecka są podzielone, dlatego warto podchodzić do tego z dystansem, choć warto obserwować reakcje dziecka na wprowadzane do diety nowe dania.
Pierwsze dni po porodzie i baby blues lub depresja poporodowa
Najczęstszym zjawiskiem po porodzie jest baby blues, rzadziej depresja poporodowa. Zdarzyć się może, że młoda mama po porodzie ma wahania nastroju. Nie potrafi panować nad przeplatającą się z płaczem euforią, uważa że nie będzie dobrą matką itp. To stany naturalne (po porodzie gospodarka hormonalna dość gwałtownie przestawia się na inne tryby), które po kilku bądź kilkunastu dniach mijają. W tym czasie niezbędna jest troska i opieka najbliższych, którzy wesprą młodą mamę w zajmowaniu się niemowlęciem, okażą swoje zainteresowanie, będą cierpliwi i wyrozumiali, a jednocześnie będą potrafili zareagować, kiedy zachowanie świeżo upieczonej mamy stanie się mocno niepokojące bądź nawet niebezpieczne.
Pierwsze dni po porodzie i pielęgnacja mamy.
Po porodzie czasu na zagojenie potrzebuje krocze. Jest to bardzo obolałe miejsce, które wymaga szczególnego traktowania. Ważne jest, aby w tym czasie dbać o odpowiednią higienę krocza (przemywać je po każdej wizycie w toalecie), zapewnić wentylację (najlepiej chodzić jak najwięcej bez bielizny, dostęp świeżego powietrza przyśpiesza gojenie) i nie narażać na niepotrzebne rozciąganie bądź wysiłek.
Macica podczas ciąży zwiększa się do poziomu średniej dyni i waży prawie kilogram – oczywiste jest, że potrzebuje czasu na obkurczenie się. W trakcie powrotu macicy do swoich normalnych kształtów, kobieta wydala tak zwane odchody połogowe – to naturalny stan samooczyszczania się organizmu po resztkach ciąży. Na początku te wydzieliny są obfite i krwiste, stopniowo ich kolor blednie (potem staje się brązowawa, brudnożółta i szarawa) i zmniejsza się ich ilość. Warto wówczas używać podpasek i pozwolić swobodnie odchodom ujść z pochwy.
Kobieta odczuwa skurcze macicy zwłaszcza podczas karmienia piersią, zdarzają się być bolesne. Jeśli ból jest duży bądź pojawiły się dodatkowe objawy (jak na przykład gorączka, nieprzyjemny zapach, sączy się ropa, występuje opuchlizna), należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Ból kręgosłupa i pocenie się po porodzie.
Dotychczasowe bóle kręgosłupa, związane z wysiłkiem noszenia dodatkowego ciężaru, będą stopniowo mijać z biegiem czasu. Wskazane jest wówczas, aby wzmacniać mięśnie kręgosłupa poprzez łagodną gimnastykę. Rozciąganie oraz odpowiednie i komfortowe ułożenie ciała na przykład podczas karmienia także jest wskazane. Należy przystawiać dziecko do piersi, a nie odwrotnie. Relaksujący masaż pleców, wykonany przez partnera, działać będzie nie tylko kojąco, ale pogłębi relację między młodymi rodzicami i pozwoli znaleźć czas dla siebie.
Zjawiskiem, które zaskakuje część kobiet, jest intensywne pocenie się po porodzie. To naturalny stan organizmu, który poprzez pot oczyszcza się i wyzbywa nadmiaru płynów. Obok dużej ilości potu, kobieta po porodzie wydala wiele moczu. Nie należy się tym przejmować, tylko dostarczać odpowiednią ilość wody (najlepiej niegazowaną). Wietrzyć pomieszczenia, dbać o czystość i higienę ciała oraz zakładać odzież naturalną z przewiewnych materiałów.
Co z seksem po porodzie?
Seks po porodzie nie jest najlepszym pomysłem w ciągu pierwszych czterech tygodni. Może grozić zarażeniem niezregenerowanych jeszcze narządów. Często też zdarza się suchość pochwy, która jest niekomfortowa podczas zbliżenia (można ją wyeliminować poprzez stosowania specjalnych żelów intymnych). Nie oznacza to jednak, że przez okres połogu życie seksualne zamiera. Wciąż do dyspozycji pozostają dotyk, pocałunki, bliskość fizyczna, czułe słowa, a nawet formy seksu oralnego bądź pieszczoty. Przed podjęciem współżycia warto zasięgnąć porady lekarza. Ważne jest też zadbanie o antykoncepcję od samego początku rozpoczęcia współżycia po porodzie. Wciąż funkcjonuje mit o kobiecej bezpłodności na czas karmienia piersią – nie jest to jednak prawda.