Afta, to zmiana na skórze, powodująca powstanie czegoś w rodzaju wyprysku, ale w wewnątrz jamy ustnej. Czasem mogą one przybierać na sile i nawet powodować uczucie bólu, albo szczypania, czy też innego rodzaju dyskomfortu.

Okazuje się,,że przyczyn ich powstawania jest cała masa. Są to między innymi silny stres, taki co to powoduje silne spięcie. Ale także urazy mechaniczne, na przykład spowodowane szczotkowaniem zębów.

Kolejnym powodem powstawania aft, okazuje się także być gorączka. Czy na przykład alergia, ale mogą one także pojawiać się częściej i być przyczyną współistniejących już chorób, także przewlekłych.

Chociaż mogą one wywołać uczucie dyskomfortu, ale także przeszkadzać podczas przyjmowania posiłków, zwłaszcza ostrych, albo słonych. Czy w czasie mycia zębów, to okazuje się, że przechodzą bardzo często samoistnie i to w ciągu kilku dni. A w aptece można kupić doraźne środki, łagodzące ich objawy.

Afta i różne choroby jamy ustnej

Nasze zęby codziennie wystawione są na wiele wyzwań. Mają na nie wpływ kwasy i enzymy z pokarmów, wszystkie mikroorganizmy żyjące na powierzchniach przedmiotów, które mają styczność z naszymi ustami np. szklanki, sztućce. Jama usta już sama w sobie stanowi doskonałe środowisko dla bakterii. Nietrudno więc o nabawienie się problemu zdrowotnego w tym rejonie.

Bolący ząb, infekcja, uszkodzenie wnętrza jamy ustnej, afty, pleśniawki i wiele innych. Jak zapobiegać tym niedogodnościom zdrowotnym? Przynajmniej 3 razy dziennie dokładnie myć nasze ząbki. Niby proste, ale co lepiej zadba o nasze uzębienie – szczoteczka manualna, czy elektryczna? Zdecydowanie elektryczna! Szczoteczka elektryczna pomaga usunąć więcej brudu dzięki dodatkowym ruchom i wibracjom. Główka takiej szczoteczki jest także zwykle mniejsza i okrągła – taki kształt jest lepiej dostosowany do kształtu naszych zębów, co przekłada się na lepsze czyszczenie. Szczoteczki manualne często nie mają tych cech – są podłużne i większe, co zachęca bardziej do szybkiego i niedokładnego czyszczenia. A takie mycie, nie jest najlepsze dla naszych zębów.