O ile pierwszy trymestr jest dla ciąży najbardziej krytyczny, a zmiany, które dzieją się w organizmie kobiety i zarodka są wręcz rewolucyjne, tak drugi trymestr jest już okresem większej stabilizacji i powrotu do równowagi. Organizm kobiety zaczyna oswajać się z nową sytuacją i mijają nieprzyjemne dolegliwości. Dla kobiet w ciąży oznacza to, że zaczynają znów odczuwać przypływ siły i chęci, wzrasta własne poczucie atrakcyjności i z większą radością patrzą na świat. Zaczyna nawiązywać się relacja z dzieckiem – w tym okresie, gdy przeprowadzane są badania w ciąży, można już usłyszeć bicie serca dziecka, wyczuwalne stają się również jego ruchy.

Trzynasty tydzień ciąży 

Dziecko mierzy już ponad siedem centymetrów, waży około trzydziestu gram. Jego jelita zaczynają już wykonywać ruchy perystaltyczne, choć jeszcze nie je. Za to już wydala mocz, a razem z nim zbędne produkty przemiany materii. Zaczyna się coraz bardziej wiercić, bo ma już ukształtowane mięśnie, kości i stawy. W tym okresie można już zacząć myśleć o potencjalnych badaniach prenatalnych, jeśli ciąża należy do grupy podwyższonego ryzyka (np. mama ma powyżej trzydziestu pięciu lat).

Czternasty tydzień ciąży

Na najbliższym badaniu będzie można usłyszeć już bicie serca malucha. W mózgu dziecka co minutę powstaje około dwieście pięćdziesiąt nowych komórek nerwowych. Zarodek ma jeszcze sporo miejsca w pęcherzu płodowym, co skrupulatnie wykorzystuje – dzięki jego ruchom rozwija się układ nerwowy i wzmacniają mięśnie. Dziecko kształtem, masą i wielkością przypomina już owoc pomarańczy.

Piętnasty tydzień ciąży

Dziecko zaczyna ssać kciuk ucząc się odruchu przydatnego po narodzinach. Skóra dziecka pokrywa się meszkiem, jest prześwitująca i widać spod niej naczynia krwionośne. Macica już nie uciska tak pęcherza moczowego, więc mama nie odczuwa tak często parcia, ale może mieć problemy z zaparciami – musi wówczas zadbać o dietę, by była bogata w błonnik.

Szesnasty tydzień ciąży (Rozwój płodowy-drugi trymestr)

Pomimo tego, że jeszcze nie rozwinęły się w pełni uszy, maluch zaczyna odbierać dźwięki. Próbuje również ruszać oczami, choć powieki będzie miał zamknięte jeszcze długo. Mama może odczuwać problemy z oddychaniem – przesuwająca się macica napiera na przeponę a ta na płuca. To jest stan przejściowy, najlepiej wtedy spać na lewym boku.

Siedemnasty tydzień ciąży

Na dłoniach maleństwa pojawiają się linie papilarne, a jego serduszko przepompowuje aż 30 litrów na dobę. Szpik kostny zaczyna produkować krwinki, a jego ruchy zaczynają być odczuwalne przez mamę (te kobiety, dla których jest to pierwsza ciąża, mogą odczuwać te ruchy później), pojawia się wrażenie przelewania w brzuchu. U dziewczynek pojawiają się jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe.

Osiemnasty tydzień ciąży (Rozwój płodowy-drugi trymestr)

To prawie połowa ciąży. Zmienia się ciało mamy – zanika talia a pojawia się brzuszek, ciąża zaczyna być coraz bardziej widoczna. Mogą pojawić się bóle pleców i skoki nastrojów – naturalny efekt wahań hormonalnych. Dziecko odczuwa smak, więc jego preferencje pokrywają się z tym, co je mama – w przypadku ciąż bliźniaczych często okazuje się, że bliźniaki lubią podobne smaki, które poznały, będąc jeszcze płodami. Jest też wrażliwe na dotyk i ucisk, lubi delikatne głaskanie brzucha, ale protestuje, gdy mama założy ciasne spodnie.

Dziewiętnasty tydzień ciąży

Organizm mamy zatrzymuje wodę, przez co możliwe są opuchlizny kończyn, buty wydawać się będą przyciasnawe. Należy wówczas wprowadzić delikatną aktywność fizyczną (np. basen, gimnastyka). Dziecko mierzy już piętnaście centymetrów i waży dwieście gramów. U chłopców zaczyna się produkcja testosteronu, a u dziewczynek w jajowodach znajdują się prymitywne zalążki komórek jajowych.

Dwudziesty tydzień ciąży

Maleństwo zaczyna czkać, ćwicząc mięśnie przepony. Na główce dziecka pojawiają się włosy, które po porodzie wypadną. Macica mamy powiększyła się już trzykrotnie od czasów początku ciąży, dziecko waży już dwieście pięćdziesiąt gramów. W tej chwili u dziecka ilość komórek nerwowych rośnie w tempie aż dwa i pół miliona na minutę. Odczuwa ruchy mamy, przez co zapamięta, że kołysanie jest przyjemne i uspokajające. Hałas, panujący w macicy, też będzie go po narodzinach uspokajał – szum wody czy pracująca suszarka wcale nie będzie dla niego obcym dźwiękiem. Należy pamiętać o wykonaniu obowiązkowego badania USG pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży.

Dwudziesty pierwszy tydzień (Rozwój płodowy-drugi trymestr)

Tempo wzrostu dziecka spadnie na rzecz rozwoju jego narządów. Skóra dziecka grubieje, a na języku zaznaczają się kubki smakowe. Zaczyna poznawać siebie przez dotyk palcami, wkłada ręce do buzi. Zaczyna mieć swoje pory aktywności i snu. Przyszłą mamę coraz częściej będzie bolał kręgosłup. Dzięki rozluźnieniu stawów i ścięgien, poród będzie łatwiejszy.

Dwudziesty drugi tydzień

Dziecko zaczyna być wrażliwe na bodźce dochodzące z zewnątrz – jeśli w okresie jego snu mama przebywa w hałaśliwym otoczeniu, będzie kopało niezadowolone. Reaguje na dotyk i zaczepiane przez mamę na przykład poprzez stukanie w brzuch, będzie się ruszało. Wątroba malucha rozkłada część bilirubiny (efekt rozkładu krwinek czerwonych), a resztę oddaje wątrobie mamy. Przez to noworodki mają tak zwaną żółtaczkę fizjologiczną, która po uzyskaniu pełnej wydolności przez wątrobę, mija po kilku dniach od porodu.

Dwudziesty trzeci tydzień

Kobiety w tym okresie mogą odczuwać silniejsze orgazmy – związane to jest z większym ukrwieniem dolnej części brzucha. Seks w ciąży nie zagraża maleństwu, ponieważ skurcze macicy są tłumione przez płyn owodniowy i maluch odczuwa tylko delikatne kołysanie, tak więc zbliżenia rodziców będą przyjemne dla wszystkich. Układ nerwowy jest już na tyle rozwinięty, że dziecko może odczuwać ból. Gdy się wyprostuje, mierzy prawie trzydzieści centymetrów.

Dwudziesty czwarty tydzień

Dziecko zaczyna mieć coraz mniej miejsca w macicy, więc wypełnia ją coraz bardziej, ale wciąż ma miejsce na swoje harce. Śpi po dwadzieścia godzin na dobę. Zaczyna odczuwać emocje swojej mamy i uczy się, że jej spokojny głos działa na niego kojąco. Organizm mamy wciąż stara się robić miejsce dla malucha, który uciska różne narządy i nerwy, ale mogą pojawiać się dolegliwości, związane z bólami pleców, częstym oddawaniem moczu, zgagą lub zaparciami.

Dwudziesty piąty tydzień  (Rozwój płodowy-drugi trymestr)

Maluch świadomie dotyka macicy i próbuje palcami objąć pępowinę. Wciąż czka, ucząc się oddychać. Dziecko teraz mierzy około trzydziestu dwóch centymetrów i waży mniej niż siedemset gramów.

Dwudziesty szósty tydzień

Dziecko ma bardzo silny odruch ssania. Widać to zwłaszcza w badaniu USG 4D, jak trzyma palec w buzi. Łapie i chwyta pępowinę, ćwicząc swoje mięśnie. Waży około ośmiuset gramów i mierzy około trzydziestu trzech centymetrów długości. Kończy się drugi trymestr ciąży – czas na ostatni etap rozwoju ciąży przed porodem.